O czym śpiewa Ed Sheeran w „Shape of You”?

Za nami koniec roku 2022. Czas podsumować go muzycznie. Czy wiecie, jaka piosenka była największym hitem minionego roku? Według serwisu Spotify.com jest to utwór „Shape of you” autorstwa Eda Sheerana. Nie dziwi nas to. „Shape of you” atakowało nas zewsząd. Prawie że z lodówki… Dajmy jednak tej piosence szansę i rozłóżmy ją na części pierwsze. O czym właściwie śpiewa popularny rudzielec?

Piosenka zaczyna się właściwie od nieco banalnej konstatacji, że the club isn’t the best place to find a lover. No, cóż… Ameryki raczej Ed Sheeran nie odkrył. Według niego lepiej siedzieć przy barze doing shots, drinking fast rozmawiając przy tym z przyjaciółmi. I wtedy, oczywiście, pojawia się ona. Ta jedyna i wyśniona. Narrator zamierza z nią zatańczyć do muzyki irlandzkiego wokalisty Van the Man on the jukebox. Zaśpiewa również dla swojej panny. A raczej o niej. Szybko nie mamy wątpliwości, że jego wybranka pociąga go przede wszystkim fizycznie. Przecież śpiewa, że I’m in love with the shape of you. A zatem jest zakochany w jej kształtach. Poza tym łączy ich mocny magnetyzm: we push and pull like a magnet do.

Relacja bohaterów utworu została dość szybko skonsumowana. Dziewczyna odwiedziła pokój narratora w nocy. My bed sheets smell like you. Dopiero po tygodniu pójdą razem na randkę – we’re going out on our first date. No cóż, zasada trzeciej randki raczej jest nieznana narratorowi… Oboje bohaterowie podczas tej randki są thrifty, czyli oszczędni, gospodarni. Zjadają wszystko, ale nie jest to dosłowne. Raczej spijają ze swoich ust każde słowo swojego rozmówcy. Są bardzo zajęci konwersacją: we talk for hours and hours about the sweet and the sour. Z knajpy wracają taksówką i poddają się namiętności, ponieważ they kiss in the backseat.

Podsumowując, utwór jest radosną apoteozą początków miłości, gdzie fizyczność ma duże znaczenie. Nie ma tutaj płaczu ani zgrzytania zębów. Słownictwo jest raczej proste i dotyczy odwzajemnionego uczucia. To miła odmiana przy zalewie piosenek traktujących o nieszczęśliwej miłości. Co ciekawe, Ed Sheeran napisał „Shape of You” dla Rihanny, ale potem zmienił zdanie i stwierdził, że to nie są jej klimaty. Zgadzacie się z nim? A może wolelibyście, aby ten utwór wykonywała słynna Barbadoska?

Ciekawe słownictwo:

a jukebox – szafa grająca

to be in love with sb. – być w kimś zakochanym

to push and pull like a magnet do – przyciągać się jak magnes

to go out on first date – iść na pierwszą randkę

thrifty – oszczędny, gospodarny

to talk for hours and hours about the sweet and the sour – rozmawiać godzinami o wszystkim